Błędy w marketingu internetowym

Błędy w e-marketingu, czyli co robisz źle w „Internetach”.

Marketing internetowy to niesamowite narzędzie, dzięki któremu można efektywnie budować wizerunek marki, rozwijać swoją firmę w pożądanym kierunku i przyciągać nowych i ciekawych klientów. A z drugiej strony Internet to nie bańka mydlana. Nieumiejętnie posługiwanie się narzędziami promocji i reklamy w sieci może odnieść całkiem odwrotny skutek. Chcielibyśmy wam przedstawić podstawowe błędy w marketingu internetowym.

Brak widoczności w sieci.

Znasz powiedzenie: „Jeżeli nie ma cię w sieci, to nie istniejesz”? Sama prawda! Masz firmę, bądź widoczny w Internecie. Oczywiście w dzisiejszych czasach każda firma powinna mieć ma swoją stronę internetową. To jest po prostu must have! Lecz należy iść z duchem czasu i stworzyć konta przede wszystkim na portalach społecznościowych. Facebook, Instagram i inne muszą stać się twoimi przyjaciółmi. Może nie od razu wszystko na raz. Ułatwi to w znacznym stopniu komunikację z potencjalnymi klientami.

Brak strategii i konsekwencji w jej realizacji.

Brzmi groźnie, ale już spieszymy w wyjaśnieniami. Brak odpowiedniej strategii jest jednym z podstawowych błędów w e-marketingu. Najpierw gruntownie przemyślmy nasze działania, co i z kim chcemy robić, kto będzie naszym głównym odbiorcą itp. Niech nasze działania będą spójne z określonym celem. Przykładowo: jeżeli chcemy w Internecie sprzedawać zabawki, to nie mieszajmy np. zabawek dla dzieci i narzędzi budowlanych. Wprowadzi to chaos w naszym sklepie.

Zła/niewłaściwa grupa docelowa.

Niewłaściwym jest podejście, że oferujemy wszystko dla wszystkich. Musimy gruntownie przemyśleć w jakim wieku jest grupa, do której muszą trafić wasze produkty, czy usługi i zareklamować się w takim miejscu, żebyście byli widoczni dla zainteresowanych. Wspomniane już wcześniej media społecznościowe znacznie wam w tym pomogą. W dzisiejszych czasach np. facebook łączy pokolenia i można tam już znaleźć nie tylko młodych, ale także nasze babcie i dziadków. Także promując np. produkty dla starszych osób warto przeprowadzić badania, gdzie znajdziemy największą liczbę interesujących nas odbiorców.

Brak analityki (GA, GSC, Pixel fb)

Częstym błędem w marketingu internetowym jest brak analizy ruchu i zachowań użytkowników na stronie www. Jest to podstawa, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski na temat działań marketingowych takich jak ustalenie strategii marketingowej czy budowy strony. Nie są konieczne do tego płatne subskrypcje. Darmowe narzędzia takie jak Google Search Console, Google Analytics oraz poprawne podpięcie pixela facebooka to absolutny priorytet.

Przepalanie budżetu.

Nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Dlatego jeżeli zakładasz firmę, warto z reklamą trafić wprost do zainteresowanych usługą. Twój potencjalny klient musi po kliknięciu w reklamę widzieć, że jest to produkt, czy usługa specjalnie dla niego. Bardzo istotne jest odpowiednie targetowanie oraz dobranie chwytliwych haseł reklamowych